r

داده کاوی چیست؟

داده کاوی به تکنیک ها و روش هایی گفته می شود که بر یک مجموعه داده بزرگ و اغلب دارای پیچیدگی زیاد اعمال شده و از طریق آن، نکات مهم و الگوهای جای گرفته در این داده ها، به دست می آید. در حقیقت داده کاوی بخش مهمی از مطالعات و تحقیقات در حوزه های مختلف را به خود اختصاص داده و برداشت نتایج قابل استناد از این طریق انجام می شود.

در سال ۱۹۶۰ میلادی بود که برای نخستین بار از این تکنیک با عنوان لایروبی داده Data Dredging استفاده شد و در سال ۱۹۹۰ میلادی، به طور جدی این فرایند شکل رسمی به خود گرفت.

اهمیت داده کاوی و استفاده از آن در شرکت ها

داده کاوی در حوزه های مختلف دارای اهمیت بسیار زیادی است. به طور مثال برای تشخیص میزان اثربخشی یک داروی جدید، تشخیص بیماری های مختلف بر اساس نشانه ها و علائم یا دلایل درگیر  شدن افراد، پیش بینی قیمت سهام، پیش بینی اقتصاد در جوامع مختلف، عارضه یابی و … از داده کاوی استفاده می شود و این اطلاعات برای شرکت‌ها و سازمان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین یکی از دغدغه این سازمان‌ها همکاری با بهترین شرکت های داده کاوی است که اندیشینو یکی از بهترین شرکت های موجود برای ارائه خدمات در این زمینه و همچنین خدمات دیگر از جمله طراحی پرسشنامه، تحلیل داده، تحقیقات بازار و ….. است.

مزایا و معایب استفاده از داده کاوی

مزایا و معایب استفاده از داده کاوی، هر یک در جایگاه خود قابل توجه هستند. با این همه به نظر می رسد که مزایای این تکنیک به مراتب سنگین تر از وزن معایب آن باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *